Hoppa till innehåll

Kanonrond av Lingmerth

Jagar segern i Connecticut

Martin Strömberg

Han inledde visserligen tredje ronden med en bogey.

Men sedan pressade David Lingmerth plattan i mattan på TPC River Highlands och hans 65:a (-5) på lördagen lyfte svensken 23 placeringar upp till en delad fjärdeplats.

– Jag hittade verkligen känslan på greenerna och hade perfekt fart hela vägen. Det gjorde det lättare att hitta linjerna och jag är nöjd med dagen helt klart.

Lingmerth har en seger på PGA-turen, Memorial 2015, men har visat att formen är på väg ordentligt den senaste tiden. Innan 21:a platsen på US Open förra veckan har han varit 12:a och 15:e i sina senaste starter.

– Det har varit en lite jobbig säsong för mig och jag har fått jobba hårt för att hitta känslan igen. 

Inför sista ronden är Lingmerth fyra slag bakom Jordan Spieth och tre bakom Boo Weekley. Men taktiken blir densamma som alltid.

– Jag ska hålla foten på gaspedalen men samtidigt gäller det att ha tålamod. Det är bra spelare framför men jag ska göra vad jag kan så får vi se vad som händer när dagen är över.

Spieth har haft ledningen från rond ett och amerikanen gick runt på 66 slag (-4) på lördagen. Han känner precis som Lingmerth att formen är på rätt väg.

– Jag spelade bra idag bortsett från några få slag. Jag ska föröska gå ut i morgon och ha kul, smajla lite och inte ta allt för allvarligt på saker och ting. Många bra spelare jagar mig så jag behöver en bra rond till.

Den andre svensken som klarade kvalgränsen, Jonas Blixt, hade 73 slag tredje ronden och är delad 67:a inför sista ronden.

 

Kanonrond av Lingmerth

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg vinner mark efter kvällsjobbet

Ludvig Åberg stod för en utmärkt fredag i The Open Championship på Royal Birkdale.

Toursvepet – Lindh på segerjakt igen

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Dimma störde Scottish Open

Båda svenskarna imponerade under lördagen.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.